Kontaktirajte nas.
Pišite nam na: portal@polis.ba
Jubilej 2025. u Hrvatskoj: Prilika za obnovu i napredak
Crkva, shvaćena kao Božji narod, ne smije biti pasivna ni sramežljiva u osudi (političke) korupcije. Korupcija nije samo pravni ili politički problem – ona duboko narušava moralno tkivo društva, razara temeljne vrijednosti poput povjerenja, pravde i solidarnosti. Potiče obogaćivanje manjine na račun osiromašenih, produbljuje društvene nejednakosti i ostavlja dugoročne posljedice na zajednicu
„U srcu svakoga čovjeka prebiva nada kao želja i očekivanje dobra, iako ne zna što mu sutra nosi. Međutim, nepredvidljivost budućnosti ponekad izaziva proturječne osjećaje: od povjerenja do straha, od smirenosti do očaja, od sigurnosti do sumnje. Često susrećemo obeshrabrene ljude koji u budućnost gledaju sa skepsom i pesimizmom, kao da im ništa ne može donijeti sreću. Neka ovaj Jubilej bude svima prilika za oživljavanje nade.“ – papa Franjo, Bula proglašenja Jubileja 2025. „Spes non confundit“.
Jubilej je duboko ukorijenjen u povijesti Crkve kao posebno vrijeme milosti, oprosta i duhovne obnove. Povijesno gledano, Jubilej je uvijek bio prilika za preispitivanje života, pomirenje i obnovu, kako na osobnoj, tako i na društvenoj razini. Ovaj sveti period poziva vjernike da zastanu u svakodnevnoj užurbanosti, osvrnu se na svoje postupke, preispitaju odnose s Bogom i ljudima te traže oprost i milosrđe. Istodobno, nudi priliku za duboko duhovno razmatranje i moralnu obnovu koja vodi prema izgradnji pravednijeg i solidarnijeg društva. Kao što je u Starom zavjetu Jubilej označavao vrijeme oslobađanja, vraćanja dugova i uspostave socijalne pravde, tako i danas nosi univerzalnu poruku o potrebi preobrazbe i kolektivne odgovornosti. Zajedničko djelovanje za izgradnju pravednijeg i solidarnijeg društva. To je vrijeme kada se vjernici pozivaju ne samo na introspekciju već i na djelovanje u svijetu – da promiču pravdu, milosrđe i solidarnost u svojim zajednicama. Jubilej nije samo simbolički trenutak, već konkretan poziv na izgradnju boljih odnosa s Bogom, bližnjima i cijelim stvorenim svijetom, od obitelji i zajednice do globalnog društva. Ovo vrijeme milosti i nade potiče vjernike da ne ostanu pasivni promatrači, već da aktivno rade na pomirenju, društvenoj pravdi i očuvanju prirodnog okoliša. Jubilej stoga postaje poziv na obnovu ne samo duhovnog života već i društvenih struktura, stvarajući temelje za budućnost ispunjenu većim razumijevanjem, ljubavlju i solidarnošću.
Sveti papa Ivan Pavao II. u svojoj „Poruci sudionicima Sedmog međunarodnog susreta Katoličkog bratstva saveznih zajednica i zajedništva“ od 9. studenoga 1996. naglasio je:
„Jubilej (…) prije svega je hitan poziv svim kršćanima da se ponovno posvete svetosti života. Prava svetost ne podrazumijeva bijeg od svijeta; naprotiv, ona se ostvaruje kroz nastojanje da se Evanđelje živi i provodi u svakodnevnom životu – u obitelji, školi i radnom okruženju. Uz to, svetost se izražava kroz odgovorno i zauzeto sudjelovanje u društvenim i političkim zbivanjima.“
Ova poruka jasno naglašava da svetost nije izolirana od stvarnosti niti je ograničena na povlačenje iz svijeta u molitvenu samoću, već je duboko ukorijenjena u svakodnevni život i prožimanje svih njegovih aspekata kršćanskim vrijednostima. Svetost se ne očituje samo u osobnoj molitvi i kontemplaciji, već u načinu na koji vjernik djeluje u svojoj obitelji, zajednici i društvu, živeći evanđeosku poruku u svakoj situaciji. Poticaj na svetost ima i širu dimenziju – poziv na izgradnju boljeg i pravednijeg društva. To podrazumijeva hrabrost da se progovori protiv nepravdi, aktivno sudjeluje u rješavanju problema poput siromaštva, korupcije i društvene nejednakosti, te da se promiču načela ljubavi, milosrđa i mira. Svetost tako postaje konkretan izraz vjere kroz djelovanje, u kojem se osobna duhovnost povezuje s odgovornošću prema svijetu.
Papa Franjo, u buli proglašenja Redovnog jubileja godine 2025., pod naslovom „Spes non confundit“, istaknuo je da je ovaj Jubilej višeslojan događaj, koji obuhvaća duhovne, društvene i zajedničke dimenzije. Jubilej 2025. duboko odjekuje ne samo unutar Katoličke Crkve, već i u širem društvu. Svojim riječima, papa Franjo je pozvao vjernike i cijelo društvo da Jubilej dožive ne samo kao trenutak duhovne obnove već i kao priliku za društvenu transformaciju. Jubilej je zamišljen kao vrijeme nade u bolje sutra, osnaženo vjerom i konkretnim djelovanjem. Ovo je poziv na ponovno otkrivanje solidarnosti, pravde i zajedništva, s ciljem izgradnje budućnosti utemeljene na evanđeoskoj ljubavi i odgovornosti prema bližnjima. Papa Franjo snažno je naglasio važnost povezivanja duhovnog rasta s društvenim angažmanom, ukazujući na potrebu da se vjera očituje kroz konkretne akcije koje unose promjene u zajednicu i šire. U svijetu obilježenom sve većim nejednakostima i nepravdama, Jubilej 2025. i socijalni nauk Crkve postaju sve hitniji pozivi na djelovanje. Oni potiču vjernike, ali i sve ljude dobre volje, da se aktivno uključe u rješavanje globalnih problema, poput siromaštva, nejednakosti i ekoloških izazova. Jubilej je prilika za stvaranje budućnosti u kojoj će pravda, milosrđe i solidarnost biti temelji svakodnevnog života. Na taj način, Jubilej 2025. postaje ne samo vrijeme obnove osobne vjere, već i platforma za izgradnju boljeg i pravednijeg društva, u kojem nada postaje pokretačka snaga za stvaranje pozitivnih promjena.
U svojoj suštini, primarno društveno značenje Jubileja očituje se, dakle, u snažnom naglasku na socijalnoj pravdi. Papa Franjo upućuje poziv na obnovljenu predanost borbi protiv nejednakosti i nepravdi u društvu, pri čemu posebno ističe važnost zagovaranja prava siromašnih, marginaliziranih i potlačenih. Također, poziva na promicanje pravednije raspodjele resursa kao temelja za izgradnju pravednijeg svijeta. U kontekstu suvremenog svijeta, opterećenog sve većim ekonomskim nejednakostima, socijalnom nepravdom i alarmantnim ekološkim degradacijama, Jubilej 2025. predstavlja snažan i hitan poziv katolicima, ali i svim ljudima dobre volje, da u svom svakodnevnom životu utjelovljuju načela pravednosti, milosrđa i solidarnosti. Ovo nije samo poziv na promjenu individualnog ponašanja, već i na aktivno sudjelovanje u stvaranju društvenih struktura koje će odražavati ove temeljne vrijednosti.
Danas je potreba za mirom u svijetu veća nego ikada prije. Ostvarenje mira zahtijeva ne samo diplomatske napore i političke inicijative, već i osobni angažman svakog pojedinca. Svaka osoba pozvana je poduzeti konkretne korake s predanošću, hrabrošću i kreativnošću kako bi pridonijela stvaranju globalne harmonije. Sveti Otac naglašava da istinski mir nije samo odsutnost sukoba ili rata, već duboka unutarnja i društvena preobrazba. Mir se temelji na promjeni načina razmišljanja i prihvaćanju univerzalnog bratstva kao ključnog načela djelovanja. To znači prepoznati svakog čovjeka kao brata i sestru, bez obzira na razlike u vjeri, kulturi ili nacionalnosti. Traženje istinskog mira zahtijeva hrabrost za praštanje, izgradnju dijaloga i prevladavanje podjela. Mir nije pasivan cilj, već aktivan proces koji počinje u srcima ljudi i širi se kroz konkretna djela solidarnosti, pravednosti i ljubavi prema bližnjima.
Potrebno je usmjeriti pogled prema budućnosti koja se mora sagledavati s nadom i povjerenjem. Povezanost između pitanja nataliteta i Jubileja 2025. Pruža priliku za dublje promišljanje o temeljnim vrijednostima života, važnosti obitelji i budućnosti društva. U vremenu kada se brojne zemlje suočavaju s ozbiljnim demografskim izazovima zbog pada nataliteta, Jubilej može postati ključna platforma za promicanje kulture života, podršku obiteljima i stvaranje uvjeta za zdrav razvoj društva. Papa Franjo snažno upozorava:
„Zbog užurbanog ritma života, strahova za budućnost, nesigurnosti radnih mjesta i nedostatka odgovarajuće socijalne zaštite, kao i društvenih modela u kojima dnevni red diktira utrka za profitom, a ne njegovanje međuljudskih odnosâ, u mnogim zemljama svjedočimo zabrinjavajućem padu nataliteta.“
Ovaj apel poziva na obnovu društvenih prioriteta kako bi obitelj ponovno postala središte pozornosti. Potrebno je razvijati politike koje će osigurati sigurnost rada, dostupnost stambenog prostora, kvalitetne sustave obrazovanja i zdravstvene zaštite, te društvene uvjete koji će omogućiti mladim obiteljima da sa sigurnošću i optimizmom planiraju budućnost. Jubilej 2025. pruža priliku za isticanje ovih pitanja na globalnoj razini i poziv svima – političarima, institucijama i pojedincima – na zajedničko djelovanje kako bi se potaknula kultura koja cijeni i podržava život u svim njegovim fazama.
Papa Franjo snažno zaziva poštovanje prema životu u svim njegovim fazama i razdobljima – od trenutka kada se život oblikuje u majčinoj utrobi, pa sve do trenutka kada poprimi obilježja ranjivosti i krhkosti zbog starenja ili bolesti. Istovremeno, Sveti Otac izražava želju da Jubilarna godina donese novi poticaj mladima:
„Znakove nade trebaju i oni koji su sami znak nade, a to su mladi. … Neka zato Jubilej u Crkvi potakne novi zanos prema njima: s obnovljenom strašću brinimo se za mladiće i djevojke, studente, zaručnike i mlade naraštaje!“
Vjernici su u Jubilarnoj Godini pozvani postati vidljivi znakovi nade za braću i sestre koji žive u teškim životnim okolnostima. Papa Franjo posebno skreće pozornost na zatvorenike, koji često „doživljavaju duboku emocionalnu prazninu, nametnutu ograničenjima kao i, u mnogim slučajevima, nedostatak poštovanja“. On apelira na vlade da poduzmu konkretne korake kako bi vratile nadu tim ljudima, uključujući i formuliranje amnestija, koje bi im omogućile ponovno stjecanje povjerenja u sebe i u društvo. Također naglašava važnost osmišljavanja programa za reintegraciju zatvorenika u zajednicu, uz jasnu predanost poštivanju vladavine prava u provedbi takvih politika.
„Neka se znakove nade pruži bolesnicima, bilo da su kod kuće ili u bolnici“, poručuje papa Franjo. Briga za bolesne, kako Papa objašnjava, predstavlja hvalospjev ljudskom dostojanstvu i pjesmu nade. Takva skrb nije samo čin milosrđa, već i poziv na zajednički angažman cijelog društva, kako bi se osigurala podrška najranjivijima.
Jubilej 2025. donosi jedinstvenu priliku za promišljanje o ulozi migranata i izbjeglica u suvremenom društvu te za poticanje solidarnosti s onima koji su prisiljeni napustiti svoje domove zbog rata, siromaštva, progona ili klimatskih promjena. U vremenu globalnih kriza, Papa Franjo kontinuirano naglašava potrebu za prihvaćanjem, zaštitom, promicanjem i integracijom migranata, ističući njihovu ulogu kao nositelja nade i graditelja mostova među kulturama i narodima. Poziva društva da migrante i izbjeglice ne dočekuju s odbijanjem, strahom i predrasudama, već s otvorenošću, dostojanstvom i podrškom. Jubilej je prilika da se crkvene zajednice, ali i društva u cjelini, mobiliziraju za konkretne korake prema osiguravanju pravde, sigurnosti i ljudskog dostojanstva za migrante. To uključuje ne samo pružanje osnovne pomoći i zaštite, već i stvaranje uvjeta za njihov puni doprinos društvu kroz rad, obrazovanje i kulturnu razmjenu. Kroz te napore, Jubilej 2025. može postati simbol globalne solidarnosti i zajedničkog djelovanja u promicanju mira i bratstva među svim narodima.
U Jubileju 2025. posebno su naglašeni stariji članovi zajednice, poput baka i djedova, koji često ostaju u sjeni modernog društva, osjećajući se usamljenima i zanemarenima. Njihovo dostojanstvo i poštovanje ne smiju biti zanemareni, već ih treba istaknuti kao temeljne vrijednosti svake zajednice. Njihova mudrost, životno iskustvo i ljubav prema obitelji neprocjenjiv su resurs koji može obogatiti društvo. Aktivno uključivanje starijih osoba u život zajednice nije samo čin zahvalnosti, već i korak prema jačanju međugeneracijske solidarnosti. Sinergija između generacija ključna je za stvaranje društva koje počiva na uzajamnom poštovanju, podršci i razumijevanju.
Osim toga, Jubilej poziva na posebnu pažnju prema siromašnima i beskućnicima, koji su često žrtve društvene nepravde, isključenosti i ravnodušnosti. Ovi ljudi, koji često nemaju osnovne životne potrepštine, trebaju biti u središtu djelovanja zajednice koja je pozvana osigurati im dostojanstven život, smještaj, hranu i osjećaj pripadnosti. Papa Franjo redovito ističe važnost obraćanja pažnje na „najmanje među nama“ te ih poziva da budu prioritet u svakom društvenom i pastoralnom planu.
Pored brige za ljude, Jubilej 2025. nosi i snažnu poruku o brizi za stvoreni svijet. U duhu enciklike pape Franje „Laudato Si“, podsjeća se na moralnu odgovornost svakog pojedinca i zajednice za očuvanje okoliša. Klimatske promjene, gubitak bioraznolikosti i zagađenje ne smiju se promatrati samo kao tehnički problemi, već kao duboko moralna pitanja koja zahtijevaju hitno djelovanje. Jubilej može poslužiti kao snažan poticaj za promjenu životnih stilova, potrošačkih navika i odnosa prema prirodi, pozivajući sve da svojim svakodnevnim odlukama doprinesu održivosti i zaštiti okoliša.
Za očekivati je da će vjernici u Hrvatskoj aktivno sudjelovati u obilježavanju Jubilarne godine 2025. Međutim važno je naglasiti da proslava ovog događanja ne smije ostati ograničena isključivona duhovni aspekt, poput ispunjavanja uvjeta za potpuni oprost, hodočašća u Rim ili na druga sveta mjesta. Jubilej 2025. nudi mnogo širi okvir – to je poziv na dublje promišljanje o osobnoj, obiteljskoj i društvenoj obnovi, ali i na konkretno djelovanje u društvu prema načelima pravde, solidarnosti i milosrđa. Ovo je jedinstvena prilika za suočavanje s ključnim izazovima koji ugrožavaju temelje hrvatskog demokratskog društva. Jedan od najrazornijih problema s kojima se Hrvatska suočava jest politička korupcija. Korupcija sustavno potkopava povjerenje građana u institucije, narušava društvenu koheziju i usporava napredak zemlje. Jubilarna godina može poslužiti kao i platforma za otvaranje istinskog dijaloga o etičkom ponašanju u politici i društvu, pružajući prostor za promicanje odgovornosti, transparentnosti i pravednosti.
Osim toga, Jubilej može motivirati građane, vjernike i one koji to nisu, na zajedničko djelovanje u rješavanju problema poput siromaštva, nezaposlenosti, demografske krize i sveprisutne društvene nepravde. Proslava Jubileja trebala bi potaknuti inicijative za podršku marginaliziranim skupinama, jačanje obitelji kao temelja društva te promoviranje održivih društvenih i gospodarskih modela. Obnova koju Jubilej donosi ne smije ostati samo simbolička ili duhovna. Ona mora postati stvarni pokretač konkretnih promjena. Hrvatska je suočena s povijesnom prilikom da ovu svetkovinu iskoristi kao nadahnuće za kreiranje vizije pravednijeg društva u kojem će svaki građanin imati priliku za dostojanstven život. U tom kontekstu, Jubilej 2025. može postati katalizator istinskih reformi i nacionalnog buđenja – trenutak u kojem će Hrvatska ne samo prepoznati svoje slabosti, već se i odlučno okrenuti budućnosti vođenoj načelima pravde, solidarnosti i odgovornosti prema svakom članu društva. To je prilika da se vjernici, ali i svi ljudi dobre volje, ujedine u izgradnji zajednice u kojoj milosrđe i pravda idu ruku pod ruku, stvarajući uvjete za trajnu dobrobit svih građana.
Crkva, shvaćena kao Božji narod, ne smije biti pasivna ni sramežljiva u osudi (političke) korupcije. Korupcija nije samo pravni ili politički problem – ona duboko narušava moralno tkivo društva, razara temeljne vrijednosti poput povjerenja, pravde i solidarnosti. Potiče obogaćivanje manjine na račun osiromašenih, produbljuje društvene nejednakosti i ostavlja dugoročne posljedice na zajednicu. Kao moralni autoritet i glas savjesti, Crkva je pozvana hrabro istaknuti ove stvarnosti, zauzeti jasne stavove i djelovati kao pokretač pozitivnih promjena. Vjernici, bez obzira na svoju političku ili stranačkoj pripadnost, imaju moralnu obvezu ukazivati na nepravde i odlučno, hrabro i aktivno doprinositi izgradnji pravednijeg društva. Evanđeoska poruka ne dopušta kompromise s nepravdom – stranačka stega ili politička lojalnost ne smiju imati prednost pred načelima istine, poštenja i solidarnosti koje propovijeda Krist. Crkva bi trebala inspirirati svoje vjernike na aktivno djelovanje u javnom i društvenom životu, potičući ih da hrabro govore protiv korupcije i nepravde te djeluju za dobrobit zajednice.
Osim borbe protiv korupcije, jedno od ključnih pitanja koje zahtijeva pozornost jest iseljavanje. Demografski pad i masovni odlazak mladih i radno sposobnih ljudi ozbiljno ugrožavaju budućnost Hrvatske. Ovo pitanje nije samo gospodarsko ili socijalno – ono je i moralni izazov. Rješavanje ovog problema zahtijeva stvaranje uvjeta za dostojanstven život i rad u Hrvatskoj. To uključuje borbu protiv nepotizma i korupcije, jačanje pravne države, povećanje sigurnosti radnih mjesta i socijalne zaštite te stvaranje okruženja u kojem ljudi mogu ostvariti svoje potencijale i izgraditi kvalitetan život.
Istraživanje pod naslovom „Iseljavanje Hrvata u Njemačku. Gubimo li Hrvatsku?“, koje je provelo Hrvatsko katoličko sveučilište, donosi zabrinjavajuće uvide u razloge masovnog iseljavanja ljudi iz Hrvatske. Glavni čimbenici koji su potaknuli ovaj val iseljavanja uključuju nemoral elita, pravnu nesigurnost, rašireni nepotizam i korupciju. Ovi problemi duboko narušavaju povjerenje građana u institucije i stvaraju osjećaj da su dostojanstven život i profesionalni uspjeh u Hrvatskoj nedostižni bez političkih ili osobnih veza. Iseljavanje nije samo demografski problem, ono je moralni i društveni izazov koji zahtijeva kolektivni napor u izgradnji pravednijeg, sigurnijeg i prosperitetnijeg društva. Ako Hrvatska želi zadržati svoj najvažniji resurs – ljude – političke elite i društvo u cjelini moraju hitno djelovati kako bi odgovorili na ovu krizu povjerenja i osigurali svjetliju budućnost za sve njezine građane.
Moralna obnova nije samo individualni cilj, već kolektivni zadatak, koji zahtjeva angažman čitavog društva. Jubilej 2025., koji se obilježava u duhu oprosta, milosrđa i obnove, pruža Hrvatskoj – zemlji duboko ukorijenjenoj u katoličkoj tradiciji – jedinstvenu priliku za preispitivanje temeljnih društvenih vrijednosti i pokretanje promjena koje vode pravednijem i solidarnijem društvu. Za Hrvatsku, Jubilej nije samo duhovni događaj, već i poziv na djelovanje. Vrijednosti poput obitelji, zajedništva, poštovanja ljudskog života od začeća, dostojanstva pojedinca i brige za ranjive skupine trebale bi biti u središtu društvenog promišljanja i konkretnih inicijativa. Ovo je prilika da se istakne važnost obitelji kao temelja društva, uz promicanje međugeneracijske solidarnosti i stvaranje uvjeta koji mladima omogućuju dostojanstven život i ostanak u domovini.
Jubilarna godina trebala bi potaknuti sve članove društva – od političkih vođa do običnih građana – da preuzmu odgovornost za budućnost Hrvatske. To uključuje promicanje pravde, solidarnosti i odgovornosti prema Bogu, ljudima i stvorenom svijetu.
Jubilej 2025. ne bi smio ostati tek simbolički trenutak, već konkretan poticaj za izgradnju društva u kojem će svaki pojedinac imati priliku živjeti dostojanstveno, u skladu s načelima pravde i solidarnosti. To je poziv na zajedničku izgradnju budućnosti koja se temelji na ljubavi, nadi i povjerenju, uz neprestanu svijest o odgovornosti prema Bogu i bližnjima. Samo tako Hrvatska može ostvariti društveni i moralni napredak koji će donijeti dobrobit sadašnjim i budućim generacijama.
Krešimir Cerovac, polis.ba