www.polis.ba

Papa Franjo: Ili smo braća ili ćemo se uništiti

Ne možemo prati ruke udaljenošću, nebrigom, nezanimanjem. Ili smo braća ili će, dopustite mi, ili će sve propasti

U prigodi virtualnoga obilježavanja prvoga Međunarodnog dana ljudskoga bratstva, 4. veljače, papa Franjo je zahvalio velikom imamu Al-Tayyebu, šeiku Bin Zayedu i sudcu Salamu, ističući da danas nema vremena za ravnodušje; „ili smo braća ili ćemo se uništiti“, jer „svijet bez braće je svijet neprijatelja“

Hvala vam što vjerujete u bratstvo, jer je bratstvo danas nova granica čovječnosti. Ili smo braća ili ćemo se uzajamno uništiti – istaknuo je papa Franjo u videoporuci u prigodi proslave, virtualnim putem, prvoga Međunarodnog dana ljudskoga bratstva te predstavljanja dobitnika prve Nagrade Zayed 2021. za ljudsko bratstvo, dodijeljene Latifi Ibn Ziaten i Antóniju Guterresu. Papina je poruka puna zahvalnosti prema suputnicima na putu započetom prije dvije godine u Abu Dhabiju, potpisivanjem Dokumenta o ljudskom bratstvu. Međutim, Papa je govorio i o opasnostima od izabiranja drugog puta, puta ravnodušja, odnosno vrlo istančanoga oblika neprijateljstva.

Papa je, na španjolskom jeziku, prije svega zahvalio velikom imamu Al-Azhara, Ahmedu Al-Tayyebu, nazvavši ga bratom, prijateljem, pratiocem u izazovima i opasnostima u borbi za bratstvo. Zahvalio mu je za društvo na putu razmišljanja i sastavljanja dokumenta, ostvarenoga kako bismo potvrdili bratstvo kao sestre i braća.

Vaše mi je svjedočanstvo mnogo pomoglo – rekao je Papa obraćajući se velikom imamu – jer je to hrabro svjedočanstvo. Nije to bila laka zadaća – napomenuo je – ali s vama smo ju mogli zajedno ostvarivati i uzajamno si pomagati. Tako se početna želja za bratstvom pretvorila u pravo bratstvo. Hvala brate, hvala – rekao je Papa.

Sveti je Otac potom zahvalio prijestolonasljedniku Abu Dhabija šeiku Mohammedu bin Zayedu, za sve uložene napore kako bi se nastavilo ići tim putem, kao i za to što je vjerovao u taj projekt. Na kraju je zahvalio i moderatoru proslave, sudcu Abdelu Salamu, tajniku Višeg odbora za ljudsko bratstvo, opisujući ga prijateljem, radnikom, punim ideja.

Na kraju je svoju zahvalu uputio svoj trojici suputnika, kao i onima koji vjeruju u bratstvo, tu novu granicu čovještva, jer – kako je rekao – ili smo braća ili ćemo se uzajamno uništiti. Danas nema vremena za ravnodušje. Ne možemo prati ruke udaljenošću, nebrigom, nezanimanjem. Ili smo braća ili će, dopustite mi, ili će sve propasti. To je granica na kojoj trebamo graditi; to je izazov našega stoljeća, izazov našega vremena – istaknuo je Papa.

Bratstvo znači ispružena ruka, poštovanje – dodao je. To znači slušati otvorenoga srca i odlučnošću u vlastitim uvjerenjima. Jer, nema istinskoga bratstva ako se pregovara o vlastitim uvjerenjima. Braća smo, rođeni od istoga oca. S različitim kulturama i tradicijama, ali svi braća. Poštujući naše različite kulture i tradicije, treba graditi to bratstvo. Ne pregovarati o njemu – upozorio je Papa.

Ovo je trenutak slušanja, iskrenoga prihvaćanja, uvjerenja da je svijet bez braće svijet neprijateljā. Želim to istaknuti – kazao je – ne možemo reći ili braća ili ne-braća. Dobro to recimo, ili braća ili neprijatelji. Jer, ravnodušje je vrlo istančani oblik neprijateljstva. Nije potreban rat da bismo bili neprijatelji. Dovoljno je biti ravnodušan. Dovoljna je ta tehnika – jer, to je već postala tehnika – to odvraćanje pogleda na drugu stranu, ne brinući se za drugoga, kao da ne postoji.

Na kraju je još jednom zahvalio dragom bratu velikom imamu za njegovu pomoć, njegovo svjedočanstvo i put koji su zajedno prošli. Nakon predstavljanja prvoga dobitnika Nagrade Zayed za ljudsko bratstvo, glavnoga tajnika Ujedinjenih naroda Antónija Guterresa, koji je također sudjelovao u toj virtualnoj proslavi, papa Franjo mu je čestitao i zahvalio za sve napore koje ulaže za mir. Mir koji se može postići – dodao je – jedino bratskim srcem.

Papa se potom obratio Latifi Ibn Ziaten, drugoj dobitnici nagrade, sposobnoj pretvoriti, na periferijama i u francuskim zatvorima, bol zbog nasilne smrti sina u iskustvo „druge majke“ za brojne mlade, sprječavajući tako radikalizam. Svoj si život posvetila osmjehu, nepostojanju mržnje, te si kroz bol zbog gubitka sina – samo majka zna što znači izgubiti dijete – uspjela si reći „svi smo braća“ i sijati riječi ljubavi.

Posljednje riječi u poruci pape Franje bile su riječi zahvalnosti Latifi. Hvala ti za tvoje svjedočanstvo. Hvala ti što si majka svojega sina, brojnih mladića i djevojaka; što si majka ovoga ljudskog roda koji te sluša i uči od tebe: ili put bratstva, ili braća, ili gubimo sve – rekao je na kraju Papa.

Piše: Alessandro Di Bussolo, prijevod: Ariana Anić – Vatikan