Kontaktirajte nas.
Pišite nam na: portal@polis.ba
Mali sajam velikih knjiga
Biblioteka XX vek nam pomaže da ne potonemo u barbarstvo i tupost
U svojoj imaginaciji Beograd zamišljam kao jednu veliku knjižaru. Kao student posjećivao sam ovaj veliki grad s prijateljima uglavnom u vrijeme održavanja poznatog beogradskog sajma knjiga ili nekom drugom prilikom opet zbog nabavke knjiga. U Beogradu sam se prvi put susreo s prizorom velikih dvorana koje se na nekoliko dana jedanput godišnje pretvore u knjižare u kojima svatko može pronaći nešto za sebe, mada je većina tih knjiga na sajmu prilagođena čitateljima koji nisu ljubitelji ozbiljne literature i ozbiljnog mišljenja. Od prve posjete Beogradu, također mi je pažnju pobudila činjenica da po gradu ima veliki broj knjižara u koje stalno netko ulazi, traži i kupuje knjige.
U Beogradu, naime, postoji i jedna biblioteka u kojoj su sve knjige kvalitetne, čiji je osnivač i urednik Ivan Čolović. Riječ je naravno o Biblioteci XX vek. Upravo je ta biblioteka organizirala svoj mali sajam, u poslijepodnevnim satima 23. studenoga 2023. Većina knjiga u nizu ove biblioteke nuđene su posjetiteljima po promotivnim cijenama, a predstavljena su i tri nova naslova. Uz Biblioteku XX vek, organizator ovog po redu 15. sajma bio je i Centar za kulturnu dekontaminaciju (CZKD), u čijim prostorijama je događaj i upriličen. Pristup dvorani i ulazna željezna vrata s kojih se osipa stara bijela farba nisu dali naslutiti da se iza njih nalazi ugodna prostorija u kojoj su se okupili mnogi, možemo kazati, biseri srbijanske, ali naše regionalne intelektualne i humanističke scene.
Nakon što se prostorija dvorane gotovo dupkom ispunila, prisutne je pozdravio urednik Biblioteke, pisac i knjiški pregalac, Ivan Čolović. Kratko je predstavio program koji slijedi te pozvao Željka Bodrožića, predsjednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije, da se obrati prisutnima i sajam proglasi otvorenim. Bodrožić je u svom govoru, među ostalim, kazao: „Biblioteka XX vek je daleko od ovdašnjeg mainstream-a u izdavaštvu i kulturi, mada i da ne živimo u ovom vremenu brutalne degradacije kulturne scene i da zamislimo da neki bolji i pismeni odlučuju o kulturnim i drugim politikama, opet bi Ivan Čolović i ekipa bili svoji i na svome u malom krugu, slobodni, nezavisni i nepotkupljivi u svakom smislu.“ Naglasio je da je upravo taj „mali krug“ ustvari centar „za neke od nas, od Vardara do Triglava“. Ono što je vjerojatno svim posjetiteljima sajma jasno, i onima koji na ozbiljan način prate i proučavaju društvena zbivanja na našim prostorima, jest činjenica da na našim prostorima ne postoji, nažalost, pandan Čolovićevoj Biblioteci XX vek. Tu je činjenicu Bodrožić također istaknuo. Čolovićeva upornost je zadivljujuća, on ne odustaje niti posustaje. Svake godine nudi nekoliko novih naslova koji na kritički način obrađuju određena društvena stanja i teme.
Tako su i ove godine na sajmu, pored oko 150 ranije objavljenih knjiga, prvi put bile izložene tri nove knjige: Andreas Kapeler, RUSI I UKRAJINCI: NEJEDNAKA BRAĆA. Od srednjeg veka do danas ; Dubravka Stojanović, PROŠLOST DOLAZI. Promene u tumačenju prošlosti u srpskim udžbenicima istorije 1913 – 2021 i Ivan Čolović, NA PUTU U SRPSKI SVET. Ogledi o političkoj antropologiji.
Sve su knjige bile dostupne po vrlo povoljnim cijenama, a organizatori su, što je ovaj sajam činilo još posebnijim organizirali i tombolu za posjetitelje. Glavna nagrada bila je dobitak deset knjiga. Sve je to atmosferu na događaju učinilo dodatno opuštenijom i prijateljskijom. Uz tombolu, čašicu razgovora i istančani smisao za humor urednika Čolovića, koji je vodio cijeli program, ovaj sajam okupio je mnoge poznate društvene i kulturne radnike.
Inače, Biblioteku XX vek osnovao je 1971. godine upravo Ivan Čolović i više od pedeset godina on zajedno sa svojim suradnicima objavljuje knjige koje se bave aktualnim temama za razumijevanje svijeta u kojem živimo. To su knjige koje, kako sam urednik ističe, ulijevaju nadu, obogaćuju nas, koje nas prosvjećuju, koje pomažu da ne potonemo. Na internet stranici Biblioteke XX vek možemo vidjeti da je prva objavljena knjiga ove izdavačke kuće bila studija Paul Lengrand-a Uvod u permanentno obrazovanje. Ova kuća, kako dalje stoji, „objavljuje naučna i esejistička dela domaćih i stranih pisaca o širokom krugu antropoloških tema. Njen cilj je da zainteresovanoj publici predstavi najvažnije autore, ideje, discipline i tendencije u području interdisciplinarnog istraživanja čoveka, društva i kulture. Biblioteka XX vek objavljuje dela potvrđene vrednosti i ona čiji se autori bave aktuelenim i novim temama i nude ključeve za razumevanje sveta u kome živimo. Biblioteka XX vek svoj likovni izgled duguje akademskom slikaru Ivanu Mesneru, koji je autor korica svih dosad objavljenih knjiga.“
Na koncu, uredniku Čoloviću i svim njegovim suradnicima želimo još mnogo izdanja i sajmova koji će nam „ulijevati nadu“ i činiti nas bogatijima.
Ivan Tučić, polis.ba
Preporučujemo: Intervju s Ivanom Čolovićem: Dobre knjige dovode u sumnju velike istine